Site Loader

Mleko roślinne – alternatywa mleka krowiego?

Jeszcze kilkanaście lat temu BEE – mleko roślinne było produktem niszowym, który można było zakupić tylko w sklepach ze zdrową żywnością. Dzisiaj staje się coraz popularniejsze i jest dostępne w wielu sklepach w różnych wariantach. Po napój roślinny chętnie sięgają nie tylko osoby, które ze względu alergii nie mogą pić tradycyjnego mleka, ale także weganie i ludzie, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie. Jakimi właściwościami odznacza się mleko roślinne? Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni produkt? Jak można używać mleka roślinnego?

Rodzaje mleka roślinnego

Istnieją różne warianty napoju roślinnego, więc każdy znajdzie odpowiednie dla siebie. Najpopularniejszym jest napój sojowy, które swoją konsystencją najbardziej przypomina mleko krowie. Wiele osób chętnie sięga po mleko owsiane ze względu na jego naturalny, lekko słodki smak. Podobnie jest z mlekiem ryżowym, które również odznacza się naturalną słodyczą. Za jedną z najsmaczniejszych alternatyw krowiego mleka uchodzi napój migdałowy. Podobnie jest z innymi napojami na bazie orzechów, czyli z mlekiem z orzechów laskowych czy nerkowców. Wiele osób chętnie wybiera także mleko kokosowe. Coraz większą popularnością cieszy się mleko konopne.

Właściwości mleka roślinnego

W zależności od wybranego przez nas rodzaju napoju roślinnego możemy liczyć na inne, prozdrowotne właściwości. Mleko roślinne jest mniej kaloryczne niż tradycyjne mleko. Ze wszystkich napojów roślinnych sojowe zawiera najwięcej białka. Inne napoje, pomimo tego, że zawierają mniej białka wciąż zawierają wiele innych, zdrowych składników. Są one bogate w fosfor, który odpowiada za zdrowe zęby i kości, a także prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Zawierają także dużo żelaza, które jest niezbędne przy regeneracji tkanek. Napoje roślinne są także dobrym źródłem błonnika.

Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie mleko roślinne?

Przy wybieraniu odpowiedniego napoju roślinnego warto przeczytać skład produktu. Najlepiej wybrać takie, które jest wzbogacane w wapń. Dobrze jest także zdecydować się na napój, który nie zawiera dodatku cukru. Jeśli jednak wolimy, kiedy mleko jest lekko słodkie warto wybrać takie, które ma cukier nieco później niż na początku składu. Do wielu napojów roślinnych dodawane są także różne witaminy, np. B12, więc mogą być dobrym wyborem dla wegetarian i wegan.

Jak wykorzystać mleko roślinne?

Napój roślinny ma wiele zastosowań w kuchni. Przede wszystkim sprawdzi się do owsianki, granoli czy płatków śniadaniowych. Będzie także znakomicie pasować do smoothies, naleśników czy gofrów. Sprawdzi się idealnie w wypiekach zamiast mleka krowiego. Choć mleko roślinne często kojarzone jest głównie ze słodkimi potrawami, sprawdzi się także w daniach wytrawnych. Będzie świetną bazą sosu do makaronu czy jako składnik marynaty. Można go także z powodzeniem używać do kawy, herbaty czy kakao. Najprościej mówiąc napój roślinny sprawdzi się w każdej potrawie, w której użylibyśmy tradycyjnego mleka.

 

Czym jest mleko roślinne i dlaczego warto je pić?

Mleko roślinne ma wspólną nazwę i kolor wspólnych z mlekiem ssaków. Powstają one poprzez proste namoczenie i zmieszanie różnych produktów roślinnych, takich jak orzechy, nasiona i płatki zbożowe. Mleka roślinne często zyskują na popularności. Są one atrakcyjną i bardzo smaczną alternatywą dla mleka. Stosują je nie tylko osoby z nietolerancją laktozy czy weganie, ale także coraz częściej “mięsożercy”.

Co to jest mleko roślinne?

Jeśli “mleko bezmleczne” nie jest mlekiem, to co nim dokładnie jest? Potocznie można je nazwać napojem, ekstraktem lub wywarem związanym z orzechami, zbożami, nasionami lub pestkami. Powstaje poprzez moczenie różnych produktów, a następnie ich mielenie. Podobieństwo w stylu, kolorze i, w głównej mierze, wykorzystanie napoju, który zdecydowano nazwać mlekiem. W dwóch etapach związanych z przygotowaniem mleka, w wodzie można stosować witaminy, minerały i związki prozdrowotne. Dzięki temu są one bezpieczniej trawione, a nasz organizm efektywniej je wykorzystuje. Mleko jest wytwarzane ze zdrowych produktów, a jego korzystne działanie na człowieka zostało udokumentowane badaniami technicznymi. Dzięki wysokiej strawności oraz doborowi wszystkich cennych składników nutraceutycznych i prozdrowotnych, regularne spożywanie mleka roślinnego skuteczniej wpływa na bieżące funkcjonowanie układu i ochronę przed chorobami.

Kto powinien pić mleko roślinne?

Prawie jedna trzecia populacji ma problemy z trawieniem laktozy, cukru mlecznego. Z wiekiem spada aktywność enzymu (popularnego enzymu trawiącego laktozę). Jednocześnie większość tego typu osób jest skłonna zrezygnować z przyjemności picia mleka, kawy z mlekiem, czy jedzenia potraw na bazie mleka. Dla tego typu osób z powodzeniem można wymyślić produkty mleczne na bazie roślin, które mogą być atrakcyjną i wartą uwagi alternatywą. Na mleko roślinne decydują się również osoby na dietach restrykcyjnych związanych z dolegliwościami trawiennymi oraz osoby na dietach wegetariańskich lub w pełni wegańskich.

Gdzie powinno się kupować mleka roślinne?

Różnorodne mleka roślinne dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i wysyłkowych. Zaopatrując się w profesjonalne produkty mleczne, zwracajmy uwagę na ich strukturę, a zwłaszcza na ilość substancji słodzących, aromatów, a nawet konserwantów. Istotna może być zawartość orzechów, ziaren lub samych nasion. Dla przykładu mleko migdałowe, które zawiera tylko 2,5% orzechów nie jest wystarczająco dobre, aby je rozważać.

 

Jakie są zalety mleka roślinnego?

Produkty mleczne, a raczej napoje, stanowią coraz większy wybór popularnych produktów. Często zastępują one mleko i są coraz częściej wykorzystywane w kuchni. Jakie są formy mleka roślinnego? Soja, kokos, migdał… Czym dokładnie się to różni? Mleko roślinne (https://www.bee.pl/9005-zdrowa-zywnosc-i-delikatesy-napoje-roslinne) jest podobne do zwykłego tylko z wyglądu. Jeśli jednak nie tolerujemy laktozy i jesteśmy weganinami, jest to niezbędna alternatywa dla mleka zwykłego. Roślinne produkty mleczne zyskują w dzisiejszych czasach ogromną popularność.

Czym się charakteryzuje mleko roślinne?

Z wyglądu mleko i mleko roślinne są bardzo podobnymi białymi płynami, ale różnią się smakiem i właściwościami. W przypadku mleka roślinnego, smak zależy od rodzaju użytych składników. Ogólnie rzecz biorąc, jest ono jednak mniej słodkie, a producenci mlek roślinnych często starają się to zrekompensować, dodając cukier.

Jakie są wady i zalety mleka roślinnego?

Głównym argumentem przeciwników mleka krowiego jest to, że może ono nie być odpowiednie dla dorosłych, w przeciwieństwie do mleka roślinnego, ponieważ dorośli z każdego gatunku ssaków niekoniecznie piją mleko w wieku dorosłym. Niewątpliwą zaletą mleka zwykłego jest zawartość nutraceutyków, których często brakuje roślinnym zamiennikom. Dlatego kupowane w sklepie są często wzbogacone o więcej witamin. Co więcej, osoby z nietolerancją laktozy nie powinny rezygnować ze spożywania mleka, wybierając jedynie te bezlaktozowe. Z kolei mleko roślinne zawiera mniej białka niż mleko krowie i jest prawie całkowicie pozbawione cholesterolu.

Jakie są rodzaje mleka roślinnego?

Również mleko roślinne z pewnością nie powoduje alergii, a najbezpieczniejszym z jego rodzajów, jeśli chodzi o napoje, jest mleko ryżowe. Mleko kokosowe i mleko migdałowe są podobne do mleka matki. Jednak podawanie mleka roślinnego niemowlętom powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem. Jedną z wad roślinnych produktów mlecznych jest to, że są one dość drogie. Dlatego często warto zrobić napój samemu, tym bardziej, że nie jest to skomplikowane.

Jak przechowywać mleko roślinne?

W przeciwieństwie do mleka w kartonie, roślinne produkty mleczne powinny być przechowywane w szczelnym pojemniku w lodówce przez maksymalnie dwie lub trzy doby. Podczas przechowywania mleko może się oddzielić (woda pozostaje na górze, a cięższe części mleka opadają na dno). Nie oznacza to, że mleko się zepsuje, tylko że będzie trzeba mieszać, aby odzyskać określoną konsystencję. Jest ono jednak dobre do jedzenia także w takim stanie.