Site Loader

Jeszcze kilkanaście lat temu BEE – mleko roślinne było produktem niszowym, który można było zakupić tylko w sklepach ze zdrową żywnością. Dzisiaj staje się coraz popularniejsze i jest dostępne w wielu sklepach w różnych wariantach. Po napój roślinny chętnie sięgają nie tylko osoby, które ze względu alergii nie mogą pić tradycyjnego mleka, ale także weganie i ludzie, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie. Jakimi właściwościami odznacza się mleko roślinne? Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni produkt? Jak można używać mleka roślinnego?

Rodzaje mleka roślinnego

Istnieją różne warianty napoju roślinnego, więc każdy znajdzie odpowiednie dla siebie. Najpopularniejszym jest napój sojowy, które swoją konsystencją najbardziej przypomina mleko krowie. Wiele osób chętnie sięga po mleko owsiane ze względu na jego naturalny, lekko słodki smak. Podobnie jest z mlekiem ryżowym, które również odznacza się naturalną słodyczą. Za jedną z najsmaczniejszych alternatyw krowiego mleka uchodzi napój migdałowy. Podobnie jest z innymi napojami na bazie orzechów, czyli z mlekiem z orzechów laskowych czy nerkowców. Wiele osób chętnie wybiera także mleko kokosowe. Coraz większą popularnością cieszy się mleko konopne.

Właściwości mleka roślinnego

W zależności od wybranego przez nas rodzaju napoju roślinnego możemy liczyć na inne, prozdrowotne właściwości. Mleko roślinne jest mniej kaloryczne niż tradycyjne mleko. Ze wszystkich napojów roślinnych sojowe zawiera najwięcej białka. Inne napoje, pomimo tego, że zawierają mniej białka wciąż zawierają wiele innych, zdrowych składników. Są one bogate w fosfor, który odpowiada za zdrowe zęby i kości, a także prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Zawierają także dużo żelaza, które jest niezbędne przy regeneracji tkanek. Napoje roślinne są także dobrym źródłem błonnika.

Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie mleko roślinne?

Przy wybieraniu odpowiedniego napoju roślinnego warto przeczytać skład produktu. Najlepiej wybrać takie, które jest wzbogacane w wapń. Dobrze jest także zdecydować się na napój, który nie zawiera dodatku cukru. Jeśli jednak wolimy, kiedy mleko jest lekko słodkie warto wybrać takie, które ma cukier nieco później niż na początku składu. Do wielu napojów roślinnych dodawane są także różne witaminy, np. B12, więc mogą być dobrym wyborem dla wegetarian i wegan.

Jak wykorzystać mleko roślinne?

Napój roślinny ma wiele zastosowań w kuchni. Przede wszystkim sprawdzi się do owsianki, granoli czy płatków śniadaniowych. Będzie także znakomicie pasować do smoothies, naleśników czy gofrów. Sprawdzi się idealnie w wypiekach zamiast mleka krowiego. Choć mleko roślinne często kojarzone jest głównie ze słodkimi potrawami, sprawdzi się także w daniach wytrawnych. Będzie świetną bazą sosu do makaronu czy jako składnik marynaty. Można go także z powodzeniem używać do kawy, herbaty czy kakao. Najprościej mówiąc napój roślinny sprawdzi się w każdej potrawie, w której użylibyśmy tradycyjnego mleka.

 

Renata