Site Loader

Produkty mleczne, a raczej napoje, stanowią coraz większy wybór popularnych produktów. Często zastępują one mleko i są coraz częściej wykorzystywane w kuchni. Jakie są formy mleka roślinnego? Soja, kokos, migdał… Czym dokładnie się to różni? Mleko roślinne (https://www.bee.pl/9005-zdrowa-zywnosc-i-delikatesy-napoje-roslinne) jest podobne do zwykłego tylko z wyglądu. Jeśli jednak nie tolerujemy laktozy i jesteśmy weganinami, jest to niezbędna alternatywa dla mleka zwykłego. Roślinne produkty mleczne zyskują w dzisiejszych czasach ogromną popularność.

Czym się charakteryzuje mleko roślinne?

Z wyglądu mleko i mleko roślinne są bardzo podobnymi białymi płynami, ale różnią się smakiem i właściwościami. W przypadku mleka roślinnego, smak zależy od rodzaju użytych składników. Ogólnie rzecz biorąc, jest ono jednak mniej słodkie, a producenci mlek roślinnych często starają się to zrekompensować, dodając cukier.

Jakie są wady i zalety mleka roślinnego?

Głównym argumentem przeciwników mleka krowiego jest to, że może ono nie być odpowiednie dla dorosłych, w przeciwieństwie do mleka roślinnego, ponieważ dorośli z każdego gatunku ssaków niekoniecznie piją mleko w wieku dorosłym. Niewątpliwą zaletą mleka zwykłego jest zawartość nutraceutyków, których często brakuje roślinnym zamiennikom. Dlatego kupowane w sklepie są często wzbogacone o więcej witamin. Co więcej, osoby z nietolerancją laktozy nie powinny rezygnować ze spożywania mleka, wybierając jedynie te bezlaktozowe. Z kolei mleko roślinne zawiera mniej białka niż mleko krowie i jest prawie całkowicie pozbawione cholesterolu.

Jakie są rodzaje mleka roślinnego?

Również mleko roślinne z pewnością nie powoduje alergii, a najbezpieczniejszym z jego rodzajów, jeśli chodzi o napoje, jest mleko ryżowe. Mleko kokosowe i mleko migdałowe są podobne do mleka matki. Jednak podawanie mleka roślinnego niemowlętom powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem. Jedną z wad roślinnych produktów mlecznych jest to, że są one dość drogie. Dlatego często warto zrobić napój samemu, tym bardziej, że nie jest to skomplikowane.

Jak przechowywać mleko roślinne?

W przeciwieństwie do mleka w kartonie, roślinne produkty mleczne powinny być przechowywane w szczelnym pojemniku w lodówce przez maksymalnie dwie lub trzy doby. Podczas przechowywania mleko może się oddzielić (woda pozostaje na górze, a cięższe części mleka opadają na dno). Nie oznacza to, że mleko się zepsuje, tylko że będzie trzeba mieszać, aby odzyskać określoną konsystencję. Jest ono jednak dobre do jedzenia także w takim stanie.

 

Renata